Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Ponowne konsultacje Planów Gospodarowania Wodami
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadza ponowne konsultacje społeczne projektów aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami w Dorzeczach Wisły i Odry wraz z ich prognozami oddziaływania na środowisko:
bip.kzgw.gov.pl/?aid=51

Konsultacje trwają do 4 maja 2016 r. (uwagi pocztą mogą wpłynąć do 6 maja). Z podanej wyżej strony można ściągnąć (jako jedną paczkę zip) aktualną postać projektów planów wraz z prognozami ich oddziaływania na środowisko. Konsultacje nie obejmują pozostałych dorzeczy.

Z nowych wersji planów zniknęły cele środowiskowe dla obszarów chronionych (poprzednio ukryte w bazie danych, ale jednak obecne w materiale). Zamieszczono tylko wykazy zależnych od wód obszarów chronionych oraz ogólny opis, co jest celem środowiskowym dla poszczególnych typów obszarów. Plany nadal nie zawierają uzasadnienia, dla jakiej ważnej działalności człowieka niektóre części wód sklasyfikowano jako "silnie zmienione".

Ważnym załącznikiem do projektów są długie listy zamierzonych inwestycji, jakie miałyby korzystać z odstępstwa od obowiązku osiągnięcia celów środowiskowych dla wód. W porównaniu z poprzednio konsultowanymi wersjami planów, listy te zostały poszerzone, w tym powróciły na nie inwestycje bardzo szkodliwe dla środowiska (np. zbiornik zaporowy Dukla na Jasiołce, budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka). W wielu przypadkach zamierzone suche zbiorniki przeciwpowodziowe zmieniono na "zbiorniki wielofunkcyjne". Listy inwestycji nie zawierają jednak zamierzeń dotyczących rozbudowy dróg wodnych, planowanej równocześnie przez inny resort.

Zamieszczamy wyciągnięte z konsultowanego materiału listy zamierzonych inwestycji, jakie w latach 2016-2021 miałyby – zdaniem KZGW – skorzystać z tzw. odstępstwa z art. 4.7 Ramowej Dyrektywy Wodnej, tj. miałyby, z przyczyn nadrzędnego interesu społecznego, zostać zrealizowane mimo ich negatywnego wpływu na ekosystemy rzek.

Lista inwestycji - Odra (Plik XLSX)

Lista inwestycji - Wisła (Plik XLSX)

Klub Przyrodników prosi wszystkich zainteresowanych, by:
  1. Zajrzeli, co konkretnie planowane jest w interesujących Państwa gminach / na interesujących Państwa rzekach (sugeruję skorzystanie z filtrów Excela), a także jak to jest (i czy sensownie) uzasadniane?
  2. Dali nam znać, co sądzą o poszczególnych pozycjach tej listy (które inwestycje są celowe i sensowne, a które nie – i dlaczego? Które są szczególnie niebezpieczne, bezsensowne itp.? Jakie są błędy i braki w uzasadnieniach powinny być wytknięte?). Prosimy o zrobienie tego albo przez wpisanie swojego komentarza do kolumny „Twój komentarz” i odesłanie pliku Excela na mój adres, albo przez napisanie maila z komentarzem do konkretnej pozycji listy.
  3. Niezależnie od dania nam znać, swoje własne uwagi o poszczególnych pozycjach listy wysłali w ramach konsultacji do KZGW.
Uwaga! Niezależnie od konsultowanych przez KZGW planów gospodarowania wodami, których dotyczy ta wiadomość, inne resorty mają własne plany innych inwestycji wodnych, o których informowaliśmy w osobnych wiadomościach. Jak na razie te zamierzenia nie zostały wprowadzone do projektów planów gospodarowania wodami. Poza inwestycjami ujętymi na załączonych listach, zarządcy rzek mają także szerokie plany przekopywania, tj. pogłębiania i odmulania rzek, wydobywania z nich roślinności, rumoszu drzewnego itp. – ujęte w innych planach (konsultowane wcześniej tzw. projektu planów utrzymania wód). Nawet jeśli więc w załączonych tabelach nie ma nic na interesującej nas rzece, nie znaczy to, że jest ona bezpieczna.
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim
Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim

POLECAMY!
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!