Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Nowy PoROW i program rolnośrodowiskowy 2007-2013
09.05.2006.


Materialy:
Wstpna propozycja działania do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PDF)
Program rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-13 (PDF)

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że na stronie ministerstwa: www.minrol.gov.pl, w zakładce EFRROW 2007 - 2013, PO ROW 2007 - 2013 znajduje się projekt nowego PoROW oraz projekt działania: "Program rolnośrodowiskowy i inwestycje nieprodukcyjne" na lata 2007 - 2013. Uwagi do projektu, wraz z uzasadnieniem, należy przesyłać na adres e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , w terminie do dnia 15 maja 2006 r.Tak na pierwszy rzut oka - nowości:

 1. nie ma Stref Priorytetowych ani Obszarów Przyrodniczo Wrażliwych,  wszystko dostępne wszędzie w Polsce.

 2. w ramach programu rolnośrodowiskowego wsparcie także dla "rolnictwa  zrównoważonego" (gospodarować racjonalnie, sensownie nawozić na podstawie  planu, nie zamieniać łąk na pola, produkcja zwierzęca nie bardzo  intensywna - ale bez innych wymogów)

 3. dostępny jeden ogólny pakiet "łąki i pastwiska ekstensywne" (500-800  zł/ha) lub specjalne pakiety "ochrona cennych siedlisk przyrodniczych"  (płatne znacznie wyżej, lecz jeszcze nie policzono ile). W tych ostatnich  dość szczegółowe wymogi dla poszczególnych typów siedlisk przyrodniczych  (jednak warto posprawdzać, czy zaprojektowane prawidłowo z punktu widzenia  przyrodniczego).

 4. w planie także pakiet "użytki przyrodnicze" (płatność w zasadzie za nic  nie robienie, chodzi o kompensację wyłączenia ich z płatności obszarowych) 

 5. Na obszarach Natura 2000 (oraz obszarach z ograniczeniami wynikającymi  z  RDW) to samo, lecz wyżej płatne.

 6. dość szeroko zaprojektowany program wspierania lokalnych ras (nawet  szynszyli, karpia i pstrąga tęczowego); wracają też rośliny uprawne. 

 7. wracają strefy buforowe

 8. w planie pakiet "inwestycje nieprodukcyjne" - w tym mikroretencja wody,  tworzenie zadrzewień i zakrzewień, techniczne rozwiązywanie konfliktów z  bobrami (rury, przelewy itp.).

 9. Ale w innych działaniach PoROW przewidziane między innymi "wsparcie dla  regulacji cieków naturalnych" (koniecznie do oprotestowania - wnieście  uwagi!!)

 10. Płatności leśnośrodowiskowe (za uprawy z odnowienia naturalnego,  przetrzymywanie drzewostanu przeszłorębnego na pniu, oraz unaturalniająca  przebudowa składu drzewostanów przedrębnych - ale wypadło proponowane  wcześniej wsparcie dla utrzymywnaia martwych drzew (tosprawa mała, lecz  dobry wskaźnik podejścia; warto wnioskować o przywróćenie!!). Dostępne także dla lasów komunalnych. W obecnej wersji jednak (chyba niesłusznie)  ograniczone tylko do obszarów Natura 2000 (dotychczas planowano wszędzie,  jak rolnośrodowiskowe).

 11. Nie jest jasne, jak będą rozumiane "obszary Natura 2000". Przy  płatnosciach leśnośrodowiskowych wpisano wyraźnie że to OSOP + lista SOO przesłana do komisji Europejskiej, ale w analogicznym miejscu rolnym brak  takiego wpisu. Prawdopodobnie możliwa jest dobra interpretacja (tj. także  SOO zgłoszone do Komisji Europejskiej), lecz trzeba zwrócić im uwagę, że  powinny się liczyć nie tylko obszary wyznaczone polskim rozporządzeniem.

 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim
Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!