Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Rumunia lepiej chroni niedźwiedzie i wilki
Od października 2016 r. Rumunia deklaruje zaprzestanie planowych polowań na niedźwiedzie i wilki.

W Rumunii żyje ok. 6300 niedźwiedzi, 2400-2900 wilków, 1200-1500 rysi, a trend liczebności populacji jest najprawdopodobniej stabilny lub lekko wzrostowy. Wszystkie trzy gatunki są we właściwym stanie ochrony. Członkostwo w UE zobowiązuje Rumunię od 2007 r. teoretycznie do ścisłej ochrony wszystkich wymienionych gatunków, jako wymienionych w załączniku IV dyrektywy siedliskowej (w procesie akcesyjnym Rumunii nie przyznano żadnego odstępstwa podobnego do tego, jakie dotyczy np. bobra i wilka w Polsce). Rysie od 2013 r. są pod całkowitą ochroną. Natomiast niedźwiedzie i wilki od 1996 r. miały status "gatunków kontrolowanych", tj. teoretycznie chronionych, ale z corocznie wyznaczanymi limitami odstrzału, uzasadnianymi argumentem że limity te odpowiadają potrzebom zapobiegania poważnym szkodom gospodarczym. Limity te miały postać ogólnokrajowych "kwot derogacyjnych". Rocznie przyznawano w ostatnich latach możliwość odstrzału ok. 550 niedźwiedzi i ok 600 wilków (przy wnioskach myśliwych o odstrzał ok. dwukrotnie wyższych liczb), z czego rzeczywiście odstrzeliwanych było odpowiednio ok. 400 i 300 osobników. W ramach wykonania "kwot derogacyjnych" organizowane były polowania, także komercyjne. Oferty polowania na niedźwiedzia w Rumunii pojawiały się także w Polsce, a artykuły popularyzujące takie polowanie publikowano w polskiej prasie łowieckiej. Podejście takie nie było zgodne z wymogami dyrektywy siedliskowej UE, ale jak dotąd nie było kwestionowane przez Komisję Europejską.

Od października 2016 r. rumuńskie Ministerstwo Środowiska zadecydowało o zmianie tego modelu. Nie będzie kontynuowane przyznawanie corocznych limitów odstrzału niedźwiedzi i wilków. Nadal będzie możliwy odstrzał tzw. "osobników problemowych" powodujących poważne szkody, ale tylko w drodze indywidualnych zezwoleń wydawanych w razie potrzeby szybko przez ministerstwo, na podstawie opinii specjalnego zespołu interwencyjnego.

Zmiana w rumuńskiej polityce względem dużych drapieżników jest uważana za osobiste osiągnięcie rumuńskiej Minister Środowiska, Cristiany Pasca Palmer, kierującej Ministerstwem Środowiska od roku.
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim
Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim

POLECAMY!
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!