Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Jesienne Spotkanie z Sadem - 7 października 2017
06.09.2017.

Jesienne Spotkanie z Sadem

7 października 2017r. (sobota) w godz. 12.00-18.00.

Jesień to czas zbioru owoców, w Owczarach to także symboliczne zamknięcie sezonu w naszej szkółce drzewek owocowych. Od wielu lat zajmujemy się odtwarzaniem, rozmnażaniem i propagowaniem starych odmian. Co roku szczepimy kilkadziesiąt odmian jabłoni, gruszy, śliw i czereśni. Wiele z tych odmian to prawdziwe rzadkości na skraju wyginięcia. Jesienne Spotkanie z Sadem to symboliczne zamknięcie sezonu, ale praca w szkółce trwa cały rok. Zaczyna się już na przełomie jesieni i zimy od zbioru ze starych drzew zrazów do szczepienia. Zrazy są przechowywane aż do lutego i marca kolejnego roku, kiedy wykonuje się szczepienie. Wczesną wiosną, w kwietniu, drzewka sadzimy do szkółki. Przez cały sezon letni są pielęgnowane – oprócz zwykłego odchwaszczania i podlewania, usuwamy z nich niepotrzebne pędy. Jesienią, odpowiednio wyrośnięte drzewka są gotowe do sadzenia w miejscu docelowym. Latem przeprowadzamy także tzw. okulizację, czyli letnie szczepienie niektórych gatunków (grusze, śliwy, czereśnie).

Tego wszystkiego i więcej o rozmnażaniu drzew owocowych możecie dowiedzieć się podczas Jesiennego Spotkania z Sadem. Poza tym będziemy mówić o tym jak założyć sad ze starymi odmianami, jak pielęgnować drzewka, kiedy je przycinać, a kiedy lepiej nie przycinać. Obalimy kilka mitów na temat pielęgnacji, omówimy ekologiczne metody uprawy, jako alternatywie dla chemicznych preparatów, opowiemy jak stworzyć sad i ogród przyjazny owadom i człowiekowi. Pokażemy różnorodność starych odmian. Pomimo tego, że w tym roku, ze względu na późnowiosenne chłody i przymrozki, które zniszczyły zawiązki owoców na wielu drzewach w naszym regionie, zobaczycie i spróbujecie owoce kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu starych odmian. Tradycyjnie zapraszamy do przywiezienia własnych przetworów owocowych (także alkoholowych) oraz największych okazów owoców z własnych sadów i wzięcia udziału w konkursach z nagrodami. Zapraszamy do przyjazdu z dziećmi, dla nich będą gry i zabawy na wiejskim podwórku, oraz kontakt z naszymi zwierzętami – owcami i kozami, a także dla wszystkich warsztaty plastyczne i ognisko z ciepłym wegeposiłkiem. Podczas Spotkania będzie oczywiście możliwość kupienia starych odmian drzewek owocowych z naszej szkółki. Będą wśród nich odmiany znane i popularne jak np. jabłonie : Złota i Szara Reneta, grusze : Faworytka (Klapsa), Szarneza, ale też odmiany bardzo rzadkie, np. jabłonie : Krótkonóżka Królewska, Carpentin, Fiessers Erstling, grusze : Bianca, Bera Boska. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, przyjeżdżający z daleka mogą skorzystać z noclegu w Stacji w cenie 25-35 zł (wspólne łazienki, dostęp do kuchni).

Dokładny program Jesiennego Spotkania z Sadem

Kontakt :

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników
Owczary 17, 69-113 Górzyca
e-mail : Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , tel. 95 759 12 20
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!