Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Nowe granice starych obszarów Natura 2000
26.06.2007.

Jak informowaliśmy poprzednio, Ministerstwo Środowiska poprawiło wreszcie dane o obszarach Natura 2000 przesłanych dotychczas do Komisji Europejskiej, prezentowane na oficjalnej stronie www.mos.gov.pl/natura2000 

W związku z licznymi pytaniami, informujemy że dane te dostępne są w wyszukiwarce - aplecie Java, dostępnej na przykład pod URL:  http://natura2000.mos.gov.pl/natura2000/pl/proste.php

Według naszej wstępnej analizy, lista obszarów zamieszczonych w serwisie MŚ obecnie prawie dokladnie odpowiada liście obszarów wysłanych do Komisji. "Prawie" czyni jednak pewną różnicę, ponieważ z nienznanych przyczyn zginęły na przykład Góry Słonne, Ostoja Jaśliska, Dolina Białki i Beskid Mały (przesłane Komisji w marcu 2007).

Rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, są nowe granice obszarów z 2004 roku. Prezentowane w serwisie granice obszarów bazują obecnie w większości na tzw. "Uszczegółowieniu Techmexu", wykonanym na zlecenie MŚ wiosną 2006 r. Tych uszczególowionych i nieco zmodyfikowanych granic Ministerstwo dotąd nie chciało udostępniać. W stousnku do starej wersji przesłanej Komisji Europejskiej w 2004 r., są zmiany zaówno na plus jak i na minus, generalnie jednak większość zmian jest sensowna i zasadna. Staramy się potwierdzić, czy nowe granice zostały także oficjalnie notyfikowane Komisji.

Są jednak także negatywne zmiany o ewidentnie "politycznym" podłożu - np. wycięcie terenów pod gazoport w Świnoujściu albo terenów na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. 

Warto zwrócić uwagę, że granice obszarów są w serwisie prezentowane dwojako: w przeglądarce - aplecie Java oraz jako galeria map pdf. Obie wersje NIE ZAWSZE są tożsame (patrz np. Beskid Śląski).

Prosimy wszystkich zainteresowanych obszarami Natura 2000 o obejrzenie nowych wersji "swoich" obszarów i o ewentualne przesłanie nam uwag.

 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!