Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Czy udaje się nam powstrzymać degradację przyrody? - Sesja - Łagów 17-19 kwietnia 2009
13.01.2009.
Szanowni Państwo !

Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, zobowiązała się do realizacji tzw. celu 2010 – do zatrzymania, do roku 2010, utraty różnorodności biologicznej. Do wyznaczonej daty pozostał już tylko rok. Czy są jakieś przesłanki, że ten cel uda nam się osiągnąć, albo chociaż zbliżyć się do jego osiągnięcia?

W dniach 17 – 19 kwietnia 2009 (piątek – niedziela) organizujemy w Łagowie kolejną wiosenną sesję z cyklu poświęconego różnym aspektom ochrony przyrody. Tym razem zapraszamy do dyskusji na temat:

Czy udaje się nam powstrzymać degradację przyrody?

Prosimy Państwa o próbę odpowiedzi na pytania:
 • Czy dostrzegają Państwo przesłanki regionalnego, lokalnego lub branżowego zahamowania tempa „ginięcia przyrody”? Czy też przeciwnie – proces ten trwa lub nasila się? Jakie są jego czynniki sprawcze?

 • Czy udaje się nam wiarygodnie i obiektywnie oceniać skuteczność działań ochronnych? Jakie mierniki i wskaźniki mogą nam pomóc znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie?

 • Czy nowe narzędzia, jakie zyskaliśmy dzięki członkowstwu w Unii Europejskiej (Natura 2000, Dyrektywa Ptasia, Siedliskowa, Szkodowa, oceny oddziaływania na środowisko) pomagają powstrzymać tempo utraty różnorodności biologicznej? Czy też nie są skuteczne? Dlaczego?

 • Czy dostrzegają Państwo przesłanki poprawy stanu zachowania jakichś gatunków lub typów ekosystemów, ich wydobycia ze stanu zagrożenia? Dla jakich gatunków ekosystemów możemy mieć podstawy do optymizmu, a dla jakich takich przesłanek nie widać?

 • Czy aktualne trendy i metody ochrony przyrody gwarantują trwałość sukcesów i skutecznie eliminują działania prowadzące do porażek? Czy są jakieś przykłady popierające powyższą tezę?

 • Czy coś wynika ze sporządzania i aktualizacji krajowych i regionalnych czerwonych list gatunków lub biotopów? Jeśli tak to co?


 • Jak co roku przewidujemy trzy rodzaje prezentacji - referaty (do 30 minut), komunikaty (10 minut) i postery. Zgłoszenia, z podaniem tytułu wystąpienia, imienia, nazwiska i adresu autora oraz krótkiego, kilkuzdaniowego abstraktu, należy nadsyłać do 15 lutego 2009 na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć . Około 1 marca roześlemy szczegółowy program. Orientacyjny koszt uczestnictwa w sesji, w zależności od wybranej opcji, wyniesie od 200 do 400 zł. Jak zwykle autorów wystąpień zwalniamy z wpisowego.

  Zapraszamy!

  Andrzej Jermaczek i Paweł Pawlaczyk
   
  Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
  Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
  Powered by Joomla! Open Source
  EnglishDeutschPolish
  DANE KONTAKTOWE
    
    KLUB PRZYRODNIKÓW
    ul. 1 maja 22
    66-200 Świebodzin

    tel./fax: +48 683828236
    e-mail: kp@kp.org.pl

  SKLEP KP
    
    tel./fax: +48 957591220
    e-mail:
    owczary@kp.org.pl

  NOWOŚCI W SKLEPIE
  
  Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
  Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

  Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
  Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

  POLECAMY!
  Ptaki. Przewodnik Collinsa
  Ptaki. Przewodnik Collinsa

  Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
  Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

  NEWSLETTER
    
    Chcesz otrzymywać
    e-mailem Wiadomości
    Klubu Przyrodników -
    informacje o
    organizowanych
    imprezach, nowościach
    wydawniczych, ważnych
    sprawach polskiej
    ochrony przyrody -
    
    ZAPISZ SIĘ NA NASZ
    NEWSLETTER !!!