Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Warsztaty Florystyczne w Owczarach

W dniach 4-9 czerwca w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach odbyły się warsztaty florystyczne. Głównym tematem zajęć była flora kompleksu muraw kserotermicznych, otaczającego Stację. Warsztaty miały charakter kameralny i przeznaczone były dla szerokiego grona zainteresowanych. Przybyli przedstawiciele parków narodowych i krajobrazowych, różnych instytucji naukowych, rolnicy, studenci, a także inne osoby zainteresowane botaniką. Wszystkich łączyła pasja botaniczna oraz chęć dogłębnego poznania  gatunków naszych muraw.  Ramowy program warsztatów wyglądał następująco:Dzień 1 (04.06.)

15.00 Przyjmowanie uczestników, zakwaterowanie

16.00 Wprowadzenie:

  • Owczary – specyfika roślinności i flory
  • Jak oznaczać rośliny? Z czego korzystać?
  • Jak i które rośliny można zbierać, a które oznaczać na miejscu?
  • Jak profesjonalnie wykonać florę danego regionu, gminy, rezerwatu...
  • Przedstawienie grafiku całego szkolenia oraz metodyki wykonywania flory Owczar

19.00 Ognisko powitalne

Dzień 2 – 4 (05. – 07.06.)

08.00 Wyjście na murawy

12.00 Oznaczanie okazów w budynku

15.00 Obiad

17.00 Drugie wyjście na murawy

19.00 Oznaczanie okazów w budynku

Dzień 5 (08.06.)

09.00 Wyjcie do rezerwatu przyrody Pamięcin i użytków

 ekologicznych Laski I i Laski II

15.00 Obiad

16.00 Podsumowanie wyników

19.00 Ognisko pożegnalne

Dzień 6 (09.06.)

Pożegnanie uczestników

 Wbrew nie zawsze sprzyjającej pogodzie, przez 5 dni warsztatów udało nam się dokładnie spenetrować blisko 70-hektarowy kompleks roślinności kserotermicznych i stworzyć listę prawie 300 gatunków murawowych! Dzięki zaangażowaniu uczestników udało się potwierdzić występowanie kilku rzadkich gatunków, w tym wężymorda stepowego, którego poszukiwania trwały prawie od pierwszego dnia warsztatów. Ponadto odnaleźliśmy kilka nowych, rzadkich gatunków kserotermicznych, wcześniej nie stwierdzanych w okolicy Owczar – czyśćca kosmatego, czyśćca prostego, jastrzębca żmijowcowatego i traganka pęcherzykowatego. Podczas każdego wyjścia w teren trwały intensywne dyskusje nad rozpoznawaniem gatunków, siedlisk, genezą muraw kserotermicznych, ich ochroną i wieloma innymi zagadnieniami. Niejednokrotnie któryś z uczestników z gracją przejmował rolę prowadzących co tylko polepszało atmosferę! Nie rozpoznane w terenie gatunki oznaczaliśmy w budynku. Często ślęczenie nad „Rutkowskim” i Rothmaler’em”, przetykane zagorzałymi dyskusjami trwało do późnych godzin wieczornych. Dla rozładowania emocji, każdego wieczora odbywało się ognisko. Piwo Harnaś i gorące kiełbaski jeszcze bardziej jednak nakręcały dyskusję, które jak to często bywa - nierozstrzygnięte kończyły się ok. 02.00 w nocy.

Jednego dnia udaliśmy się na pieszą wycieczkę do użytków ekologicznych Laski I i Laski II oraz do rezerwatu Pamięcin, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć inne niż w Owczarach murawy kserotermiczne. Wesołej i twórczej atmosfery nie zdołała zniszczyć nawet kilkuset metrowa przeprawa przez pole rzepaku, które dzieliło nas od rezerwatu. Wszystko wynagrodził odpoczynek na pamięcińskiej murawie z łanami pajęcznicy liliowatej!

Zgodnie z ideą warsztatów, które z założenia są interaktywną formą edukacji grafik został zmodyfikowany wg zainteresowań i potrzeb uczestników. Program został wzbogacony o zajęcia z rozpoznawania chwastów. Warto tu nadmienić, że w Stacji w Owczarach prowadzony jest projekt ochrony gatunków ruderalnych i segetalnych – przy budynku został założony ogródek chwastów, a w obrębie muraw, na skrawku pola, wraz ze zbożem wysiewane są gatunki charakterystyczne dla upraw. W obrębie tych dwóch powierzchni udało się odnaleźć kilkadziesiąt gatunków chwastów, w tym kilku rzadkich, m.in. lulka i bielunia.

Kolejnym elementem warsztatów, nie przewidzianym w programie była wycinka drzew i krzewów w obrębie najcenniejszych fragmentów muraw w Owczarach. Doskonale zorganizowany   zespół w ciągu niespełna 2 godzin zdołał oczyścić z krzewów i nalotu drzew dwa, ponad 0,5 ha, silnie zarośnięte płaty murawy kserotermicznej! Oczywiście nie obyło się bez dyskusji! Które gatunki zostawić, a które wycinać? Jaka jest najskuteczniejsza metoda usuwania gatunków inwazyjnych? Wyrywać czy wycinać? Nagrodą za świetnie wykonaną pracę było zimne piwo u pani Marysi w lokalnym barze, przy którym dokładnie omówiono zagadnienia ochrony czynnej siedlisk półnaturalnych.

Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość przemienienia się na chwilę w bacę albo juhasa. Spędzenie rano ok. 3 godzin na murawach kserotermicznych ze stadkiem owiec dla wielu okazało się doznaniem niezwykle odprężającym i niepowtarzalnym.

Mimo, że warsztaty trwały 5 dni wielu uczestników odjeżdżało z żalem. Nam również zakręciła się łezka w oku. Do zobaczenia na następnych warsztatach!
Warsztaty rozpoczęły się krótkim wstępem teoretycznym.


Potem na murawy!


Rzadkie i chronione gatunki trzeba było oznaczyć w terenie.


W ciągu 5 dni dokładnie spenetrowaliśmy blisko 70-hektarowy kompleks muraw w Owczarach.


Łany pajęcznicy przyprawiały o zawrót głowy.


Każdego wieczora odpoczywaliśmy przy ognisku.


Oglądanie ogródka chwastów w Owczarach.


Tuż przed wycinką...


...i zaraz po niej!


Wspólny wypas owiec na murawach kserotermicznych.


Murawy kserotermiczne w Owczarach.


Rezerwat Pamięcin.

 
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim
Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 3
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 3

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Matuszkiewicz W. - Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roś.
Matuszkiewicz W. - Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roś.

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!