Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Styczniowe polowania na gęsi - zmierzamy do Trybunału Sprawiedliwości WE?
21.07.2009.
Kilkakrotnie informowaliśmy już o fakcie, że obowiązujący w województwach Polski zachodniej (zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie – a swego czasu Minister rozważał również rozszerzenie na opolskie), przedłużony na styczeń okres polowań na dzikie gęsi, jest niezgodny z Dyrektywą Ptasią, ponieważ zahacza już o okres łączenia się gęgaw w zachodniej Polsce w pary. W sprawie tej Komisja Europejska po analizie argumentów stron 15 maja 2009 r. wszczęła przeciwko Polsce oficjalne postępowanie naruszeniowe, wystosowując formalne wezwanie do usunięcia naruszenia (letter of formal notice) – pierwszy z trzech kroków do pozwania Polski przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Ostatnio, w ogłoszonym pod koniec maja projekcie zmiany rozporządzenia o okresach polowań, Minister chciał w związku z tym skrócić do 15 stycznia okres polowań na gęgawy, ale utrzymać do 31 stycznia okres polowań na gęsi zbożowe i białoczelne. W opinii Klubu Przyrodników podnosiliśmy niewłaściwość takiego rozwiązania – nie jesteśmy bowiem pewni, czy każdy myśliwy jest w stanie rozróżnić gatunek gęsi przed strzałem.

Obecnie Główny Konserwator Przyrody odpowiedział nam, że „nie uważa za konieczne skrócenie okresu polowań na pozostałe gatunki dzikich gęsi” ponieważ  „podczas polowania nie strzela się do nie rozpoznanych celów”. Zdaniem Konserwatora, przypadkowe zastrzelenie gęgawy jako gęsi zbożowej lub bialoczelnej pomiędzy 15 a 31 stycznia „nie będzie możliwe na gruncie obowiązującego w Polsce prawa”.  

Natomiast Komisja poinformowała, że nie akceptuje ministerialnej propozycji rozwiązania problemu za pomocą zróżnicowanych dat zakończenia polowań na różne gatunki dzikich gęsi i – podobnie jak my - uważa, że w danym regionie Polski data zakończenia okresu polowań na wszystkie gatunki dzikich gęsi musi być taka sama, właśnie ze względu na podobieństwo gatunków
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!