Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Warsztaty "Rolnictwo ekologiczne" w Wulkow
16.06.2010.
12-13 czerwca 2010r., w siedzibie niemieckiego stowarzyszenia Ökospeicher e.V. w niewielkiej miejscowości Wulkow w Niemczech, odbyły się warsztaty na temat rolnictwa ekologicznego. W ramach współpracy Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach i Ökospeicher e.V. udział w nich wzięli uczestnicy z Polski i Niemiec Charakter imprezy był otwarty, połączony z festynem, inauguracją nowo otwartej restauracji oferującej produkty ekologiczne i otwarciem niedawno wyremontowanego starego spichlerza (który jest siedzibą stowarzyszenia Ökospeicher e.V. ) z pokojami noclegowymi.

Przez całe dwa dni na tarasie restauracji muzykowało niemiecko-amerykańskie trio Kreuzberg Street Rockers (gitary, skrzypce, wokal), grające połączenie balladowego rocka i folku.

Na festynie wiele stoisk oferowało żywność ekologiczną wyprodukowaną przez rolników z Wulkow i najbliższej okolicy : można było kupić nie tylko ekologiczne warzywa, ale też wyroby mleczne i mięsne. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak, świeżo wypiekany na miejscu w piecu opalanym drewnem, pachnący dymem chleb z ekologicznej mąki orkiszowej, żytniej i pszennej.

Głównym punktem programu były wycieczki po okolicy. Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników okazało się minisafari... czyli wycieczka ciągnikiem z przystosowaną do tego przyczepą po 200 hektarowym gospodarstwie. Jest ono prowadzone przez Ulrikę Raulf rolniczkę z Wulkow. Gospodarstwo obejmuje pastwiska, łąki i uprawy zbóż oraz hodowlę ponad 150 krów mięsnych i koni, a także sady z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych. Gospodarstwo posiada certyfikat ekologiczny.

Wulkow to stara miejscowość, w której zachował się XVII-wieczny pałac z parkiem, zabudowania folwarczne oraz protestancki kościół. Po parku oprowadził nas pan Werner Weiss, który jest przyrodnikiem regionalistą. Park posiada wiele kilkusetletnich drzew, wrażenie robił zwłaszcza ogromny buk i aleja platanów, a także ponad stuletnie bluszcze. Pan Weiss przybliżył niewiedzącym różnicę pomiędzy dębem szypułkowym, a bezszypułkowym, klonem zwyczajnym, a klonem jesionolistnym i wyjaśnił dlaczego tego ostatniego przyrodnicy nie lubią. Pan Weiss wydał niedawno drugą część ksiązki o przyrodzie okolic Frankfurtu "Natur-Tagebuch", która jest efektem jego kilkunastoletnich wycieczek i obserwacji terenowych. Książka jest bardzo bogato ilustrowana i przybliża przyrodę od muraw kserotermicznych po torfowiska.

Stowarzyszenie Ökospeicher e.V. działa od kilkunastu lat, zrzesza jedynie 30 członków, aż połowa z nich pracuje dla stowarzyszenia bardzo aktywnie. Większość prac przy spichlerzu wykonywali samodzielnie w ramach tzw. prac społecznych. Pieniądze na materiały zdobywają z Unii i gminy Lebus. Korzystają chętnie z pomocy wolontariuszy, w lipcu przez trzy tygodnie będą gościć 30 wolontariuszy z całego świata - do wyremontowania w spichlerzu jest jeszcze całe piętro i część wystawiennicza.

Następne spotkanie w Wulkow dopiero na jesieni, będzie to tradycyjne pożegnanie lata, szczegóły programu zamieścimy we wrześniu.Speicher, czyli spichlerz, siedziba stowarzyszenia.


Safari, czyli Tour ciągnikowy po 200 hektarowym gospodarstwie ekologicznym.


Wędrówka na murawy kserotermiczne nad Odrą.


Zwiedzanie parku i okolicy z panem Wernerem Weissem.


Stoisko z wyrobami z wełny owczej.


Ekologiczne prosięta.


Domek-piec do wypiekania chleba.


 
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!