Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Jesienne Spotkanie z Sadem
27.09.2010.
W dniach 18-19 września 2010, w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach odbyło się Jesienne Spotkanie z Sadem. Jest to impreza, którą organizujemy co roku od siedmiu lat, na zakończenie naszego „sezonu” sadowniczo-szkółkarskiego. Od 2002 roku zajmujemy się pozyskiwaniem i zachowaniem starych, tradycyjnych odmian drzew owocowych. W Owczarach prowadzimy sad z kilkudziesięcioma odmianami jabłoni, grusz, czereśni i śliw oraz szkółkę, w której rozmnażamy drzewa owocowe.

Jesienne Spotkanie miało formę plenerowego festynu połączonego z wykładami, warsztatami w terenie i konkursami. Grzegorz Hodun z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, od kilkunastu lat zajmujący się tradycyjnym sadownictwem, podczas prelekcji i warsztatów uczył jak zajmować się starymi, często zaniedbanymi drzewami, jak je rozmnażać, i, co szczególnie interesowało słuchaczy, jakie błędy są popełniane w pielęgnacji drzew owocowych. Podczas jego wykładu można było też zapoznać się z wielością i różnorodnością odmian uprawianych w Polsce. Podczas zajęć terenowych w szkółce dominowała praktyczna nauka rozmnażania przez szczepienie i okulizację oraz metody przycinania drzewek.

Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy drużynowy konkurs przyrodniczo-sadowniczy. Były to m.in. krzyżówki, rozpoznawanie ptaków występujących w sadach, a także rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów owocowych po pestkach i liściach. Konkurs przygotowała i prowadziła Ania Ryńska - studentka ochrony środowiska i członkini Klubu.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudził warsztat Agaty Szafrugi na temat wykorzystania owczej wełny. Za pomocą tzw. filcowania wełny powstawały obrazki z motywami owocowymi. Metoda filcowania pozwala też na wykonywanie bardziej skomplikowanych przedmiotów użytkowych, np. torby, torebki, czapki.

Pogoda dopisała, było słonecznie choć momentami zimno. Przy takiej pogodzie chętnie zaglądaliśmy więc do kuchni polowej, gdzie można było się rozgrzać doskonała zupą z dyni i gorącą wieloowocową marmoladą, oraz posilić daniami z grilla.

Jak zawsze na Spotkaniach był konkurs na domowe przetwory owocowe. Tym razem największym zaskoczeniem był przecier z jarzębiny, doceniony tylko przez najstarszych smakoszy... W tym roku nie było niestety przetworów alkoholowych.

Tegoroczne Spotkanie z Sadem było nieco odmienne, zaprosiliśmy zaprzyjaźnione stowarzyszenie Ökospeicher Wulkow z Niemiec, z którym od kilkunastu miesięcy współpracujemy, spotykając się w Owczarach i w Wulkow, poznając wzajemnie realizowane działania. Podczas Spotkania z Sadem "urodził" się nam spontanicznie pomysł na wspólny projekt związany z tradycyjnymi sadami. Ale o tym już kiedy indziej...

Ewa Drewniak


Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie)-Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" oraz budżetu państwa.

"Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość"
Prelekcja o zakładaniu sadówWykładPrzerwa w wykładzie na posilenie sięPosiłek przy ogniskuW kuchni polowejW kolejce do zupy z dyniZajęcia w szkółce drzewek owocowychNauka posługiwania się nożem szkółkarskimPraktyczne zajęcia w szkólceIndywidualne konsultacje z Grzegorzem HodunemWymiana wiedzy polsko-niemieckiejPolsko-niemicka dyskusja o sadownictwieNarodziny nowego projektu polsko-niemeickiegoKażdy mogł kupić drzewko i nie tylkoSprzedajemy drzewka z naszej szkółkiEkspozycja owocówStoisko z antonówkami, renetami, boikenami, węgierkami...Konkurs wiedzy o sadzieDruzynowy konkurs przyrodniczyPrzyrodnicza krzyżówkaNa koniec nagrody i dyplomyWarsztat z AgatąFilcowanie wełny owczejFilcowanie motywów owocowych z wełnyObraz z ficowanej wełnyTorby z filcowanej wełny 
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!