Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Będzie odpowiedzialność za zastrzelenie wilków?
16.04.2012.
Prokuratura Rejonowa w Choszcznie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Belgii, Axelowi D. i Oliwierowi D., którzy podczas polowania zbiorowego zorganizowanego przez Nadleśnictwo Głusko 10 grudnia 2011 r. zabili dwa wilki w Puszczy Drawskiej na Pomorzu Zachodnim. Prokurator oskarża Belgów o czyn z art. 181 par. 3 k.k., który za "zniszczenie zwierząt podlegających ochronie gatunkowej, powodujące istotną szkodę" przewiduje zagrożenie od kary grzywny do kary 2 lat pozbawienia wolności.

Niezależnie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie prowadzi wobec Nadleśnictwa Głusko (zarządca Ośrodka Hodowli Zwierzyny) postępowanie z wniosku Klubu Przyrodników o nałożenie obowiązku działań naprawczych w związku ze spowodowaniem, przez sposób prowadzenia gospodarki łowieckiej w zarządzanym OHZ, do powstania szkody w środowisku. Według Klubu Przyrodników, wina Nadleśnictwa w tym przypadku polega na:
- prowadzeniu gospodarki łowieckiej w obszarze Natura 2000, mogącej oddziaływać na przedmioty ochrony, na podstawie planu nie poddanego ocenie oddziaływania na obszar Natura 2000,
- organizacji w obszarze chronionym wyznaczonym dla ochrony wilka, polowania, które wiązało się z nadmiernym ryzykiem dla tego gatunku,
- organizacji polowania z naruszeniem art. 43 ust. 1a ustawy Prawo Łowieckie, co bezpośrednio przyczyniło się do powstania szkody.

Jak wcześniej informowaliśmy, basior i wadera zostały 10 grudnia 2012 r. zastrzelone przez belgijskich myśliwych w obszarze Natura 2000 PLH320046 Uroczyska Puszczy Drawskiej, wyznaczonym m. in. dla ochrony wilka, w ramach polowania zbiorowego zorganizowanego przez Nadleśnictwo Głusko (RDLP w Szczecinie), prowadzące tzw. Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Zabite wilki wchodziły w skład niewielkiej grupy ok. 5-6 wilków, od kilku lat zasiedlającej Puszczę Drawską. Myśliwi, którzy zastrzelili wilki, stali ok. 300 m od siebie i działali niezależnie, po polowaniu przedstawili jednak identyczne wyjaśnienie, jakoby pomylili wilka z jenotem. Olivier D, będący także kierownikiem całej grupy belgijskich myśliwych, następnego dnia wpisał w imieniu całej grupy szczególne podziękowanie dla Nadleśnictwa Głusko za perfekcyjną organizację polowania.
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!