Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Puszcza Białowieska: co naprawdę podpisał Minister
W piątek informowaliśmy "Minister Środowiska poinformował na konferencji prasowej, że zatwierdził plany urządzenia lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Według informacji prasowych Ministerstwa, planowe pozyskanie drewna w cięciach rębnych i przedrębnych miało wynieść max. 48,5 tys m3 rocznie, a z użytkowania miały zostać wyłączone wszystkie drzewostany z co najmniej 10% udziałem drzew ponad 100-letnich".

Zapowiadaliśmy wtedy, że dalsze informacje podamy po zapoznaniu się z dokumentami. Niniejszym informujemy, co naprawdę znajduje się w podpisanych przez Ministra decyzjach administracyjnych i w jego liście do Dyrektora Generalnego LP:

Minister w rzeczywistości zatwierdził plany urządzenia lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej określające etat użytkowania rębnego i przedrębnego na 107 m3 drewna rocznie (grubizna netto). Tylko w uzasadnieniu (ale nie w osnowie!) swojej decyzji napisał, że 'ustala rozmiar pozyskania na 48,5m3 rocznie i zobowiązuje dyrektora RDLP do nieprzekraczania takiego rocznego wymiaru cięć' - jednak, zgodnie z prawem administracyjnym, nie można w uzasadnieniu decyzji administracyjnej określać ani doszczegóławiać wymogów nie ujętych w osnowie. Z punktu widzenia prawnego, takie skonstruowanie decyzji jest w ogóle żenującym bublem prawnym.

Minister napisał jednozdaniowy list do Dyrektora Generalnego LP (na konferencji prasowej był on nazywany "instrukcją"), w którym "zaleca" nie wykonywanie działań gospodarczych w drzewostanach w których udział drzew jednego gatunku w wieku ponad 100 lat przekracza 10%. Równocześnie jednak, w swoich decyzjach nakazał "wykonanie zadań pielęgnowania lasu" (czyszczeń i trzebieży) na powierzchni ponad 22 tys. ha - a ta powierzchnia obejmuje również drzewostany, w których działania gospodarcze miały rzekomo nie być wykonywane.

Zapisy decyzji Ministra, ani jego list do DGLP, nie hamują wycinania świerków (w tym ponad 100-letnich) w ramach "zwalczania kornika" (są to tzw. cięcia sanitarne), co w Puszczy Białowieskiej jest głównym polem sporu. Decyzje Ministra będą skutkować niemożliwością zatwierdzenia (w zakresie terenów leśnych Puszczy) planu działań ochronnych Natura 2000 dla Puszczy, w którego projekcie znajdował się taki zakaz (i inne planowane działania ochronne).
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim
Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 3
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 3

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!