Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Nowe projekty planów urządzenia lasu dla Puszczy Białowieskiej
10.09.2012.
RDLP w Białymstoku udostępniła do konsultacji (termin do 17 września) projekty zmodyfikowanych planów urządzenia lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej (Białowieża, Browsk i Hajnówka). Zrezygnowano z planowego użytkowania lasu na wszystkich siedliskach bagiennych, olsowych i wilgotnych oraz z planowego użytkowania wszystkich drzewostanów z gatunkiem 100 letnim w składzie (z udziałem gatunku ≥10% w wieku 100 i więcej lat) oraz wszystkich drzew powyżej 100 lat. Pozyskanie drewna z Puszczy byłoby na poziomie < 47 tys. m3 rocznie. Jeżeli plany w tej postaci zostałyby zatwierdzone, spełniałoby to zasadnicze postulaty przyrodników; z ważnych kontrowersji pozostałoby tylko zagadnienie cięć sanitarnych (wycinania świerków podejmowanego w celu zwalczania kornika), których plan urządzenia lasu nie reguluje.

Więcej na: bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/komunikaty_i_ogloszenia

Przypominamy historię sprawy:

16 maja 2012 r. Minister Środowiska na konferencji prasowej ogłosił szumnie o "zatwierdzeniu planów urządzenia lasu" dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej, które miały "gwarantować jej ochronę". Minister zadeklarował wówczas pozyskanie <48,5 tys m3 rocznie i rezygnację z użytkowania drzewostanów ponad 100-letnich. Jednak, plany które rzeczywiście podpisał, nie były zgodne z tą deklaracją: dopuszczały pozyskanie > 100tys m3 rocznie i planowały cięcia w drzewostanach ponad 100-letnich.

Spowodowało to wątpliwości i protesty zaangażowanych w ochronę Puszczy organizacji pozarządowych, które skierowały w różnej formie wystąpienia do Ministra. Między innymi Klub Przyrodników złożył do Ministra formalny wniosek w trybie KPA o stwierdzenie nieważności decyzji zatwierdzającej plany ze względu na jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa. Minister wszczął postępowanie nieważnościowe zgodnie z wnioskiem (choć odmówił nam w nim prawa strony ze względu na rzekomy brak interesu społecznego - o co na marginesie sprawy toczy się obecnie spór sądowy).

28 czerwca 2012 r. Minister stwierdził nieważność decyzji własnych z 16 maja, ze względu na fakt ich wydania z rażącym naruszeniem prawa. Z uzasadnienia decycji wynika, że Minister podzielił w całości ocenę prawną KP i dodatkowo uznał za błędne połączenie w jednej decycji sprawy wszystkich trzech nadleśnictw.

18 lipca 2012 r. Minister, w wyniku ponownego rozpatrywania sprawy, wydał decycje odmawiające zatwierdzenia planów urządzenia lasu w wersji przedłożonej przez Lasy Państwowe wiosną.

Szczegóły w decycjach Ministra zamieszczonych na:
bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/komunikaty_i_ogloszenia
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!