Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Dlaczego gatunki zagrożone są zagrożone? Zapraszamy do udziału w wiosennej sesji Klubu Przyrodników
02.01.2013.
Jak co roku od kilkunastu już lat, wiosną zapraszamy do Łagowa, na kolejną sesję z cyklu poświęconego różnym problemom ochrony przyrody. W tym roku w dniach 12 - 14 kwietnia 2013 (piątek – niedziela) chcemy wspólnie z Państwem zastanowić się nad tematem:

Dlaczego gatunki zagrożone są zagrożone?


Mechanizmy utraty różnorodności biologicznej na poziomie gatunkowym i sposoby przeciwdziałania

Przyroda składa się z gatunków. To one budują ekosystemy, są wskaźnikami ich jakości, a często bezpośrednimi przedmiotami ochrony. Jednocześnie coraz więcej z nich zaliczamy do grupy ginących i zagrożonych, które bez pomocy nie dadzą sobie rady z różnymi przejawami naszej, ludzkiej, działalności. Czy wiemy o nich wystarczająco dużo, żeby je chronić? Czy znamy przyczyny zagrożeń i mechanizmy ich oddziaływania? Czy raczej działamy po omacku, widząc jedynie zamglone zarysy drogi? Zachęcamy do rozważań:

* O jakich zagrożonych gatunkach, czy grupach wiemy najwięcej, a o jakich najmniej? Jakiego typu wiedzy nam najbardziej brakuje, aby je skutecznie chronić? Czy znamy parametry populacji, wiemy jak reagują na konkretne zmiany w środowisku, jakie czynniki powodują największą śmiertelność, a jakie wpływają na sukces rozrodczy? Czy potrzebujemy tej wiedzy?
* Jak przydatne są w ochronie przyrody czerwone listy i księgi?
* Jakie jest znaczenie i skala "długu wymierania" (extinction debt), jaka część zagrożonych (a może także uznawanych za nie zagrożone) gatunków jest skazana na zniknięcie z naszego świata?
* Jaka jest skala ukrytych zagrożeń dla zagrożonych gatunków, których nie potrafimy dostrzec?
* Jak chronić gatunki związane z całymi krajobrazami, a nie z pojedynczymi siedliskami? Jak chronić gatunki wędrowne?
* Czy ochrona pojedynczych gatunków ma sens? Czy skutecznie chroniąc ekosystemy, zapewniając harmonijne funkcjonowanie przyrody nie stworzymy warunków wystarczających do życia wszystkim gatunkom? Jaką część różnorodności gatunkowej może ocalić skuteczna ochrona "siedlisk przyrodniczych", a jaką nie?
* Jak powinna wyglądać skuteczna ochrona gatunkowa? Czy obecnie funkcjonujący w Polsce model się sprawdza, czy można go ulepszyć, jeśli tak to jak?

Prosimy o zaprezentowanie przykładów skutecznych działań ochronnych odnoszących się do konkretnych gatunków, skutecznych eliminacji czynników zagrażających, udanych restytucji, metaplantacji, wspomagania populacji osobnikami z hodowli, krajowych programów ochrony gatunków i analizy ich szans na wdrożenie. Liczymy też na krytyczne analizy tego typu przedsięwzięć i programów.

Zachęcamy do prezentacji narzędzi wspomagających działania ochronne, metodyk analiz rozmieszczenia i ocen liczebności gatunków, badań biologii, założeń monitoringu, analiz powiązań gatunków z cechami siedlisk, modeli statystycznych, baz danych itp.

Interesują nas gatunki kluczowe dla funkcjonowania ekosystemów, zwornikowe, parasolowe i konfliktowe, te o których biologii i sposobach ochrony wiemy stosunkowo dużo, ale także te, nie mniej zagrożone, ale leżące poza sferą naszych dotychczasowych zainteresowań.

Jak co roku przewidujemy trzy rodzaje prezentacji - referaty (do 30 minut), komunikaty (10 minut) i postery. Zgłoszenia, z podaniem tytułu wystąpienia, imienia, nazwiska i adresu autora oraz krótkiego, kilkuzdaniowego abstraktu, należy nadsyłać do 10 lutego 2013 na adres Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć . W końcu lutego roześlemy szczegółowy program. Orientacyjny koszt uczestnictwa w sesji, w zależności od wybranej opcji, wyniesie od 200 do 700 zł. Jak zwykle autorów wystąpień zwalniamy z wpisowego.

Zapraszamy!

Andrzej Jermaczek i Paweł Pawlaczyk
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!