Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Projekt nowej ochrony gatunkowej roślin
26.09.2013.
W obiegu konsultacyjnym (na razie 'wenątrzresortowo') pojawił się projekt nowego rozporządzenia Ministra Środowiska o ochronie gatunkowej roślin (w tym mchów i wątrobowców). Przypominamy, że do jesieni 2014 r. wszystkie rozporządzenia o ochronie gatunkowej muszą zostać wydane na nowo, bo inaczej utracą ważnośc (konsekwencja zmiany ustawy z 2012 r.).

Projekt nowej organizacji ochrony gatunkowej roślin oparty jest na opracowaniu merytorycznym przygotowanym w początku 2013 r. na zlecenie GDOŚ przez PTOP Salamandra i zorganizowane przez Salamandrę grupy ekspertów, choć nie jest z nim identyczny (Ministerstwo w conajmniej kilku punktach zliberalizowało i osłabiło propozycje ekspertów Salamandry, a także wprowadziło uproszczenia w stosunku do tamtej propozycji).

Spod ochrony gatunkowej Minister proponuje zupełnie usunąć 10 gatunków względnie pospolitych: barwinka pospolitego (Vinca minor), grążela żółtego (Nuphar lutea), kalinę koralową (Viburnum opulus), konwalię majową (Convallaria majalis), kopytnika pospolitego (Asarum europaeum), kruszynę pospolitą (Frangula alnus), pierwiosnka lekarskiego (Primula veris), porzeczkę czarną (Ribes nigrum), przylaszczkę pospolitą (Hepatica nobilis) i przytulię wonną (Galium odoratum).

Grupa ponad 100 gatunków ma być przesunięta spod dotychczasowej ochrony ścisłej pod ochronę częściową.W praktyce, w obecnym reżimie prawnym, oznacza to, że zakazy ochronne i obowiązki uzyskiwania zezwoleń pozostaną takie same, a tylko że zezwolenia na odstępstwa od zakazów będą mogły być wydawane ze względu na interes strony, a nie tylko ze względu na nadrzędny interes publiczny.

Ok. 100 gatunków proponuje się dodać pod ochronę gatunkową ścisłą lub częściową, głównie chodzi tu jednak o gatunki rzadko występujące.

Szeroko rozbudowane jest zezwolenie na niszczenie roślin i ich siedlisk "w wyniku racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej" (Salamandra proponowała raczej odstępstwo na uszkadzanie roślin, ale nie niszczenie ich siedlisk).

W ocenie skutków regulacji Minister ocenia, że nowe rozporządzenie "zwiększy konkurencyjność gospodarki" i "zmniejszy liczbę konfliktów z ochroną przyrody".

Projekt nowego rozporządzenia Ministra Środowiska o ochronie gatunkowej roślin (Plik PDF).
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4
Przegląd Przyrodniczy (2017) tom XXVIII, zeszyt 4

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!