Klub Przyrodników
Lokalizacja: GŁÓWNA
 
Polska Kartoteka Przyrodnicza
20-lecie LIFE
NFOŚiGW
CEEweb
OCEAN2012
Dzikie Życie
Forum Przyroda
Relacja z polsko-niemieckiego projektu w Stacji Terenowej w Owczarach
Latem i jesienią tego roku w Stacji Terenowej w Owczarach realizowany był polsko-niemiecki projekt „Ochrona przyrody i turystyka przyrodnicza w Ujściu Warty”. Jego celem było wspólne, ponadgraniczne poznawanie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu. Brzmi górnolotnie, ale w praktyce były to całkiem sympatyczne warsztatowe spotkania zaprzyjaźnionej grupy osób ze stowarzyszenia Ökospeicher Wulkow e.V. z Niemiec i z Klubu Przyrodników z Polski.

W dniach 19-21.07.2013r. odbyło się trzydniowe warsztaty ceramiczne, podczas których cięto i składano mozaikę ze specjalnie szkliwionych do tego płytek ceramicznych. Stworzono tą metodą obraz kilku roślin muraw kserotermicznych oraz napis. Efekt tej pracy zainstalowany jest na stałe na ścianie budynku Muzeum Łąki. W niedzielę 21.07.2013r. większa część grupy uczestniczyła w spływie kajakowym rzeką Postomią. Płynęliśmy od Lemierzyc, następnie przez rozlewiska przy Parku Narodowym Ujście Warty do Słońska. A z perspektywy kajaka przyroda wygląda inaczej niż z podczas pieszej wędrówki.

Tydzień później w ramach projektu odbyło się Letnie Spotkanie z Łąką. Przy 35-stopniowym upale prowadzona była wycieczka na murawy, pokazy pasienia owiec przy pomocy psów pasterskich rasy border collie i gra terenowa dla młodzieży. Na podwórku przygrywali jazzujący muzycy. Bardzo dużym zainteresowaniem (w końcu w budynku było o te 10 stopni chłodniej :) ) cieszyły się warsztaty filcowania wełny z naszych owiec wrzosówek i wykonywania z niej różnych, bardziej i mniej użytecznych przedmiotów.

28.09.2013r. odbyło się polsko-niemieckie Jesienne Spotkanie z Sadem, poświęcone dawnym odmianom drzew owocowych, które na Ziemi Lubuskiej zachowały się jeszcze z przedwojennych nasadzeń niemieckich. W wykładzie na temat starych odmian jabłoni, grusz, czereśni i wiśni, metod ich rozmnażania, sposobów pielęgnacji drzew i zaniedbanych starych sadów oraz zakładania nowych nasadzeń, uczestniczyła spora grupa zainteresowanych osób z Polski i Niemiec, dzieląca się chętnie swoimi doświadczeniami. Dzięki obecności tłumacza wszelkie wątpliwości językowe były rozwiane. Wykład zakończył się wycieczką do szkółki i sadu starych odmian, od kilku lat funkcjonujących przy Stacji w Owczarach. Ważnym elementem Spotkania była degustacja i konkurs przetworów owocowych. Kiedyś przetwory robiono samodzielnie z powodów ekonomicznych, a teraz robimy je hobbystycznie dla przyjemności i dlatego, że są zdrowsze i smaczniejsze od przemysłowych. Podczas spotkania przeprowadzone były też warsztaty i degustacja przetworów z dyni i owoców. Wielki gar zupy dyniowej, ognisko i bezmięsne szaszłyki... w przyszłym roku też będą we wrześniu w Owczarach.


Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie)
-Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.
"Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość".

 
 
Copyright (C) 2005 - 2014 by Klub Przyrodników.
Administrator: lukasz.kwasny@kp.org.pl;
Powered by Joomla! Open Source
EnglishDeutschPolish
DANE KONTAKTOWE
  
  KLUB PRZYRODNIKÓW
  ul. 1 maja 22
  66-200 Świebodzin

  tel./fax: +48 683828236
  e-mail: kp@kp.org.pl

SKLEP KP
  
  tel./fax: +48 957591220
  e-mail:
  owczary@kp.org.pl

NOWOŚCI W SKLEPIE

Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski
Sudnik-Wójcicka B., Orczewska A. - Rośliny Polski

Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim
Jermaczek / Maciantowicz - Rezerwaty przyrody w woj. lubuskim

POLECAMY!
Ptaki. Przewodnik Collinsa
Ptaki. Przewodnik Collinsa

Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen
Haeupler H., Muer Th. - Bildatlas des Farn- und Blütenpflanzen

NEWSLETTER
  
  Chcesz otrzymywać
  e-mailem Wiadomości
  Klubu Przyrodników -
  informacje o
  organizowanych
  imprezach, nowościach
  wydawniczych, ważnych
  sprawach polskiej
  ochrony przyrody -
  
  ZAPISZ SIĘ NA NASZ
  NEWSLETTER !!!