Pięć przykazań ochroniarskich

1. Ucz się zdobywać środki, są one podstawą wszelkich dzialań, prowadzonych profesjonalnie, na większą skalę i na dłuższą metę.

2. Poszukuj wiedzy przyrodniczej, czytaj i ucz się. Konfrontuj swoją wiedzę i umiejętności z tym co robią inni, jeśli aktywnie działasz - utwierdzisz się w przekonaniu, że robisz to dobrze, jeśli coś robisz źle, inni nie omieszkają Ci tego powiedzieć.

3. Kształć swoje umiejętności komunikacji z otoczeniem, negocjacji, rozwiązywania konfliktów. Przyswajaj zasady marketingu - jesteś sprzedawcą idei ochrony przyrody, ucz się elementów socjologii, ekonomii, teorii zarządzania. Z wdzięcznością przyjmuj wszelką krytykę - prawdziwy przeciwnik zadziała z zaskoczenia, konstruktywna krytyka Twoich działań pomoże Ci się przygotować.

4. Dla swoich działań zdobywaj poparcie społeczności lokalnych, staraj się aby to co robisz było znane i rozumiane w okolicy, aktywnie poszukuj sojuszników i sponsorów.

5. Bądź konsekwentny w działaniach, twórz trwale struktury, które pozostaną i będą funkcjonować również bez Ciebie. Nie przekreślaj dorobku poprzedników, jeśli tylko możesz kontynuuj kierunek, który obrali - łatwiej jest budować na gotowych fundamentach.

Andrzej Jermaczek
Inne "biblijne" porady