[<] Przedwiośnie [>]

Śniezyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis). Foto Jerzy Płotkowiak Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum). Foto Paweł Pawlaczyk
Szafirek drobnokwiatowy. Foto: Paweł Pawlaczyk Cebulica. Foto: Paweł Pawlaczyk

Pierwszy znak daje leszczyna i olsza. Już w połowie lutego ich kotki wydłużają się, grubieją, a przy każdym potrąceniu otacza je chmura pyłku.

W ostatnich dniach lutego zakwitają pierwsze wiosenne kwiaty. Na dawnych cmentarzach pojawiają się przebiśniegi, a na gliniastych skarpach - żółte kwiaty podbiałów. Przylatują skowronki, a w kilka dni po nich - zięby. Po lasach pohukują tokujące puchacze.

Marzec witają donośne nawoływania żurawi, dumnie kroczących po polach. W połowie miesiąca przylatują pierwsze bociany. Gdy jeszcze dobrze nie rozmarzną jeziora, zaczyna się tarło szczupaka. W lesie zakwita wawrzynek wilczełyko i chamedafne północna.

Z końcem marca w starych parkach i na cmentarzach zakwitają niebieskie cebulice, a po lasach - łuskiewniki, miodunki i szczyr trwały. Kilka dni po nich pierwsze listki rozwija czeremcha, w miasteczkach zakwitają krzewy forsycji, a po polach - tarniny i śliwy. Kwitną wierzby.

W pierwszej dekadzie kwietnia dno liściastych lasów pokrywa się kobiercem kwiatów. Pierwsze rozwijają się typowe dla wilgotnych miejsc ziarnopłony, wkrótce po nich zakwitają zawilce i przylaszczki. W śródpolnych bajorkach kłębią się godujace żaby moczarowe, przybierajace w tym okresie błękitną barwę. Na powierzchnię ziemi wychodzą grzebiuszki. Pod płotami i na przychaciach kwitnie mierzenica czarna. Na ciepłych skarpach pojawiają się pierwsze fiolki wonne. W Drawie, na odcinkach o żwirowatym dnie, trą się lipienie.

Początek wiosny nad jeziorem Ostrowiec. Foto Jerzy Płotkowiak Początek wiosny w Rezerwacie Radęcin. Foto Jerzy Płotkowiak
Kwitnące zawilce. Foto Marek Czasnojć

[<< Poprzednia <<]  [>> Następna >>]
Do strony głównej Klubu Przyrodników