[<] Wiosna [>]

Wiosna na Moczelach. Foto Jerzy Płotkowiak Kwitnący kosaciec. Foto Marek Czasnojć

Połowa kwietnia to przełom w przyrodzie zwiastujący początek wiosny. Pierwsze listki pojawiają się na bukach a młodą zielenią otaczają się brzozy. Barwny dywan kwiatów w lasach liściastych pięknieje i wypełnia się. Masowo kwitną kokorycze, zawilce, złocie, miodunki, gajowiec żółty, szczawiki zajęcze. Dołączają do nich leśne fiolki. Zakwitają pierwsze turzyce i kosmatki. Kolorowe szyszeczkowate kwiaty pojawiają się na gałązkach modrzewia. Lasy buchają ptasim śpiewem.

Na łąkach rozwijają się żółte kwiaty pierwiosnek. W sródpolnych alejach buchają żółtymi kwiatami klony, białym kwieciem obsypują się grusze. W jeziorach zaczyna się tarło płoci, trzepoczącej się wśród młodych szuwarów.

Na przełomie kwietnia i maja pierwsze liście wypuszczają dęby, a tuz po nich jesiony i robinie - najpóźniej listniące się drzewa Puszczy. Żyzne łąki i miasteczkowe trawniki zmieniają się w dywany żółte od kwiatów mniszka. Na błotach kwitną kaczeńce.

W połowie maja na ruinach dawnych osad w całej Puszczy rozkwitają liliowe bzy. W rezerwacie koło Recza bucha kwiatami czosnek niedźwiedzi. Laki żółcą się od jaskrów, do których wkrótce dołączą różowe firletki. W lasach kwitną konwalie, konwalijki i kokoryczki.

Około 20 maja wiosna wchodzi w swą najbardziej rozkwieconą fazę Na łąkach pojawiają się pierwsze kwiaty storczyków. Po olsach i na torfowiskach zakwitają fiolki błotne. Na przybrzeżnych płyciznach jezior zaczynają tarło leszcze.

Z początkiem czerwca na brzegach rzek i w szuwarach rozkwitają żółte kosaćce. Samice żółwia błotnego wychodzą z wody w poszukiwaniu miejsc, gdzie mogłyby złożyć jaja. W lasach rozkwita zerwa kłosowa i pojawiają się pierwsze kwiaty orlików. Masowo zaczynają kwitnąc turzyce i trawy, doprowadzając do rozpaczy alergików. Wiosna wkracza też wreszcie na torfowiska, na których rozkwitają turzyce, wełnianki i żurawina

Żuraw. Foto Marek Czasnojć

Wiosna nad Dużym Pecnikiem
[<< Poprzednia <<]  [>> Następna >>]
Do strony głównej Klubu Przyrodników