Monografie Przyrodnicze
Przemysław Kurek, Łukasz Piechnik - Borsuk europejski

Zeszyt nr 23
Rok wydania: 2017
Format: 14,5x21 cm
Liczba stron: 160
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-63426-17-0
"Jak wygląda borsuk wie prawie każdy, ale na tym i paru stereotypach na jego temat nasza wiedza się zwykle kończy. Bo borsuk to zwierze tajemnicze, nocne, skryte i nietowarzyskie, widział go mało kto. Nie za wiele też o nim napisano. Wznawiana w latach 1966, 1975 i 1989 praca monograficzna Sumińskiego była do tej pory jedyną polską pozycją popularyzującą wiedzę o biologii i ekologii tego gatunku. Mimo, że od czasu jej ostatniego wydania zaznaczył się wyraźny postęp w badaniach nad borsukiem, na rynku polskim brakuje publikacji w języku ojczystym, podsumowujących wiedzę o tym pospolitym przecież gatunku. Obecnie liczba prac naukowych o borsuku jest znaczna i dotyczy wielu aspektów biologii i ekologii tego zwierzęcia. Wyniki najważniejszych badań, z pasją i nieukrywaną sympatią do borsuka, zebrali autorzy niniejszej monografii. W postrzeganiu ssaków drapieżnych, w tym i borsuka, ciągle górę bierze antropocentryczny punkt widzenia, który jeszcze do niedawna jednoznacznie negatywnie stygmatyzował tę grupę zwierząt. Jest to jednak punkt widzenia daleki od obiektywnego i świedczy tylko o tym, że wciąż kierujemy się stereotypami i emocjami, opierając się nie o fakty, lecz o własne poglądy i opinie.
W Polsce, gdzie wciąż rośnie zainteresowanie przyrodą, wydaje się być koniecznym zapełnienie luki, jaką stanowi brak szczegółowych opracowań monograficznych. Głównym celem niniejszej pracy jest więc zwrócenie uwagi na borsuka, jego fascynującą biologię i znaczenie w ekosystemach oraz popularyzacja tej wiedzy w społecznościach biologów, studentów, przyrodników pracujących w urzędach zajmujących sie ochroną przyrody, leśników i myśliwych oraz wszystkich zainteresowanych."
Stanisław Kuźniak, Piotr Tryjanowski - Gąsiorek
No 12
Published: 2003
Language: Polish
No of pages: 128
Format: 14,5x21 cm
ISBN: 83-87846-27-9
Dorota i Jerzy Zawadzcy - Głuszec
Zeszyt 11
Rok wydania: 2003
Liczba stron: 152
Format: 14,5x21 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-87846-26-0
Przyrodnicza (bez elementów łowieckich) monografia ginącego gatunku, budzącego emocje wśród wielu przyrodników. Choć jest to czwarta w historii monografia głuszca ukazująca się w Polsce, warto ją mieć, bo jest oparta na współczesnym stanie wiedzy, a w zakresie wiedzy o biologii i ekologii głuszca, a także działań na rzecz jego ochrony, każdy rok przynosi znaczące postępy. Oprócz typowo "monograficznych" informacji (systematyka, zmienność, biologia i ekologia, pokarm, dynamika populacji, behawior) znajdziemy w książce przedstawienie aktualnego (2002 r.) stanu populacji głuszca w Polsce, a także wnikliwą analizę przyczyn wymierania i podejmowanych działań na rzecz ochrony tego ptaka. Autorzy książki są zarazem autorami "Krajowego programu ochrony głuszca", będącego od 2001 r. oficjalną strategią Ministerstwa Środowiska w tym zakresie. Jak na razie tempo spadku liczebności głuszca w Polsce udało się trochę spowolnić, niektóre populacje wydają się też być stabilne: choć więc nie ma jeszcze powodów do zdecydowanego optymizmu, jest to jakaś iskierka nadziei, że ten ptak pozostanie składnikiem naszej fauny.
Andrzej Czech - Bóbr
Zeszyt nr 6
Rok wydania: 2000
Liczba stron: 99
Format: 14,5x21 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-87846-15-5
Monografia gatunku. Zawiera opis jego biologii i ekologii, a także rozdział dotyczący oddziaływania bobrów na środowisko. Bardzo cenny jest rozdział omawiający sposoby rozwiązywania konfliktów między ludźmi a bobrami: zarówno strategię jaką należy przyjąc w różnych sytuacjach, jak i konkretne rozwiązania techniczne.