Aktualności

W sobote, 12 kwietnia 2014r., przyjechaliśmy do wsi Krzywa, aby sprzątnąć guano nietoperzowe ze strychu zasiedlonego przez kolonię rozrodczą nocka dużego. Nietoperze zasiedliły strych budynku mieszkalnego i osiągnęły dotychczas maksymalną liczebność ok. 100 osobników. Tak duża kolonia rozrodcza nietoperzy wywołuje negatywne efekty głównie w postaci nagromadzenia dużej ilosci odchodów. W ciągu kilku lat doszło do kumulacji znacznej ilosci guana zalegajacego na strychu oraz na klatce schodowej budynku, które z biegiem czasu staje sie utrudnieniem dla mieszkanców budynku. Dlatego co jakis czas należy usunąć nagromadzone guano, żeby nie wywoływać zbędnych konfliktów z właścicielami obiektu. Niezbedne prace tak zaplanowano, aby nie były one prowadzone w okresie wychowywania przez nietoperze potomstwa. Zapobiegło to płoszeniu zwierząt i niepotrzebnemu narażaniu ich na stres.

Sprzatanie strychu rozpoczęliśmy od usunięcia guana nietoperzowego nagromadzonego na strychu budynku. Nastepnie zebraliśmy odchody zalegające na belkach, stanowiących elementy konstrukcyjne dachu oraz na schodach klatki schodowej. Zebrane odchody umieszczaliśmy w workach foliowych i wynosiliśmy na zewnątrz. Po dokładnym sprzątnięciu strychu, usunięciu worków z odchodami przystąpiliśmy do rozłożenia odpowiedniej folii na posadzce strychu. Folia ta zabezpieczy posadzkę strychu oraz elementy drewnianej konstrukcji dachu przed negatywnym działaniem odchodów nietoperzy. Z folii wykonaliśmy również zadaszenie nad klatką schodową, aby uniemożliwić obsypywanie i zanieczyszczenie odchodami schodów. Efektem naszej pracy było kilkanascie worków foliowych wypełnionych guanem. Czesc guana zostało rozdysponowana wsród okolicznych mieszkanców.

Sprzatanie strychu oraz klatki schodowej możliwe było dzięki dofinansowaniu z Minikonkursu na mikroprojekty, dzieki czemu można było sfinansować dojazd na miejsce, zakup niezbędnych materiałów oraz nocleg. W skład zespołu sprzątającego weszli: Katarzyna Żuk, Jarosław Ramucki, Rafał Ruta, Kamil Kryza.

Tekst: Kamil Kryza

W dniu 22 marca 2014r., przyjechaliśmy do wsi Zielonowo, aby sprzątnąć guano nietoperzowe ze strychu zasiedlonego przez kolonię rozrodczą nocka dużego. Nietoperze zasiedliły strych budynku komunalnego i osiągnęły dotychczas maksymalną liczebność ok. 650 osobników. Tak duża kolonia rozrodcza nietoperzy wywołuje negatywne efekty głównie w postaci nagromadzenia dużej ilości odchodów, nieprzyjemnego zapachu oraz występowania w budynku owadów żerujących na odchodach i martwych nietoperzach. W ciągu kilku lat doszło do kumulacji znacznej ilości guana zalegającego na strychu i przedostającego się na niższe kondygnacje budynku, które z biegiem czasu stało się utrudnieniem dla mieszkańców budynku. Dlatego co jakiś czas należy usunąć nagromadzone guano, żeby nie wywoływać zbędnych konfliktów z administratorem obiektu. Niezbędne prace zaplanowano tak, aby nie były one prowadzone w okresie wychowywania przez nietoperze potomstwa. Zapobiegło to płoszeniu zwierząt i niepotrzebnemu narażaniu ich na stres.

Sprzątanie strychu rozpoczęliśmy od usunięcia guana nietoperzowego nagromadzonego na strychu budynku. Zebrane odchody umieszczaliśmy w workach foliowych i wynosiliśmy na zewnątrz. Po dokładnym sprzątnięciu strychu, usunięciu worków z odchodami przystąpiliśmy do rozłożenia odpowiedniej folii na posadzce strychu. Folia ta zabezpieczy posadzkę strychu oraz elementy drewnianej konstrukcji dachu przed negatywnym działaniem odchodów nietoperzy. Efektem naszej pracy było kilkanaście worków foliowych wypełnionych guanem. Cześ guana zostało rozdysponowane wsród mieszkańców budynku.

Sprzątanie strychu możliwe było dzięki dofinansowaniu z Minikonkursu na mikroprojekty, dzięki czemu można było sfinansować dojazd na miejsce oraz zakup niezbędnych materiałów. W skład zespołu sprzątającego weszli: Jarosław Ramucki, Rafał Ruta, Grzegorz Wojtaszyn, Kamil Kryza.

Tekst: Kamil Kryza

 

W dniu 29.03.2013r. odbyła się III Sesja z cyklu Pilskich Spotkań Przyrodniczych pod tytułem: Spotkanie z przyrodą Afryki. Tym razem tematyka PSP przeniosła nas do Afryki dzięki relacjom:

Jarka Ramuckiego, który podróżował po MarokuRafała Ruty, który uczestniczył w wyprawie naukowej do Republiki Południowej Afryki.

Tym razem zorganizowane przez nas spotkanie odbyło się w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile, przy ul. Maria Buczka 14. Po zakończeniu przygotowanych prezentacji zaprosiliśmy uczestników spotkania na spotkanie towarzyskie w jednej z pilskich kawiarni.

Dziękujemy dyrekcji biblioteki za udostępnienie czytelni w celu odbycia PSP. Poniżej zamieszczamy tekst zaproszenia.

Tekst: Kamil Kryza
Zaproszenie: Rafał Ruta

 

W 2013r. kontynuowaliśmy monitoring zimowisk nietoperzy w ruinach browaru kuźnickiego oraz w kolektorze burzowym w Pile - Motylewie. To ostatnie zimowisko znane jest dopiero od kilku lat, ale należy do największych zimowisk nietoperzy w północno-zachodniej Polsce. W ruinach browaru monitoring prowadzony jest już od 12 lat. Hibernuje w nich kilkaset nietoperzy z dotychczasową rekordową liczebnością w 2008r. (545 osobników). Natomiast w kolektorze deszczowym odbyło się szóste liczenie, z dotychczasową rekordową liczebnością 2230 policzonych nietoperzy w 2009r. Ponadto poszukujemy nowych zimowisk nietoperzy na terenie Piły oraz w jej najbliższej okolicy. Efektem tych poszukiwań jest odkrycie dwóch nowych zimowisk: ziemianka na terenie Ośrodka Turystyczno Wypoczynkowego "PŁOTKI" k/Piły oraz tunel w nasypie kolejowym w Pile - Leszkowie. W zimowiskach tych hibernuje od kilku do kilkunastu nietoperzy.

Uczestnicy: Kamil Kryza, Artur Stanilewicz, Grzegorz Wojtaszyn oraz członkowie NTNP.
Tekst: Kamil Kryza