There is no translation available.


Warsztaty łąkowe w Owczarach (i okolicach)

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach (Muzeum Łąki)

Owczary 17, 69-113 Górzyca (woj. lubuskie)

e-mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. tel. 95 759 12 20.


Po raz kolejny zapraszamy na warsztaty rozpoznawania roślin łąkowych i murawowych, zarówno tych pospolitych, rosnących na każdej łące, a także rzadkich i bardzo rzadkich, ale wciąż obecnych nad Odrą i Wartą. Warsztat przeznaczony jest zarówno dla amatorów, dopiero zaczynających przygodę z roślinami, studentów, hobbystów, ale także bardziej doświadczonych roślinoznawców. Może nauczymy się czegoś od siebie nawzajem?

Zapoznamy się z różnymi typami łąk, będziemy przemierzać skrajnie suche murawy kserotermiczne na nasłonecznionych zboczach doliny Odry, zmiennowilgotne łąki trzęślicowe w dolinie Leniwej Obry, a w dolinie Warty łąki wilgotne i namuliska, ale też wydmy śródlądowe i murawy napiaskowe.
Większość zajęć będzie się odbywała w terenie, ale przewidujemy również krótką część wykładową i oznaczanie roślin w sali edukacyjnej przy użyciu atlasów, kluczy i binokularów.

Początek czerwca to szczyt kwitnienia większości gatunków na łąkach wilgotnych i murawach kserotermicznych, w tym storczyków, wielu traw, turzyc i nie tylko. To również czas, kiedy jest najwięcej roślin jadalnych do wykorzystania, z którymi też się zapoznamy, nazbieramy, a wieczorem przyrządzimy z nich coś smacznego.

Warsztat zaczyna się w sobotę 9 czerwca godz. 9.00 przy dworcu w Zbąszynku, skąd samochodami pojedziemy na łąkę w dolinie Leniwej Obry. Ok. godz. 13-14 przejedziemy (także samochodami) do Owczar, a po przerwie na obiad całe popołudnie będziemy wędrować po murawach kserotermicznych. Drugi dzień przeznaczymy na wędrówki po łąkach w Ujściu Warty. Kończymy w obiadem ok. godz. 14-15.00.

Koszt udziału: 350,00 zł od osoby.
Cena obejmuje także:
- nocleg w Stacji Terenowej w Owczarach (z soboty na niedzielę, ale jeżeli ktoś potrzebuje, to także z piątku na sobotę)
- posiłki - w sobotę obiad i kolacja, w niedzielę śniadanie i obiad (w barze u Pani Marysi w Owczarach) – także wegetariańskie i wegańskie (prosimy zaznaczyć w zgłoszeniu).

Warsztat prowadzą:
dr Marta Jermaczek-Sitak - botaniczka, ekolożka, zajmuje się ekologią, ochroną oraz restytucją zbiorowisk łąkowych, wykorzystuje dzikie rośliny w kuchni i kosmetyce.
Ewa Drewniak – przyrodniczka, zajmuje się czynną ochroną muraw i chwastów polnych, prowadzi Stację Terenową w Owczarach, wykorzystuje dzikie rośliny w kuchni i kosmetyce.

Zgłoszenia i wpłaty
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 maja 2019r., mailowo: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (prosimy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (Plik DOC)).
Wpłat można dokonywać do 16 maja 2019r. przelewem na konto Klubu Przyrodników: BZ WBK 28 1090 1593 0000 0001 0243 0645 (koniecznie z dopiskiem „warsztaty łąkowe”).

Serdecznie zapraszamy!