There is no translation available.

Na światowych portalach myśliwskich pojawiła się "smutna wiadomość" o zamiarze zniesienia możliwości polowań na żubry w Polsce po 2016 r.:

www.huntingreport.com/current_issue.cfm?id=1715

Nie udało nam się zidentyfikować oryginalnego źródła tej informacji ani jej potwierdzić.

Żubr jest w Polsce gatunkiem chronionym, jednak GDOŚ wydaje, w określonych ustawą okolicznościach, zezwolenia na odstrzał indywidualnych osobników. Niektóre z nich dotyczą odstrzału żubrów chorych na gruźlicę, ale niektóre z odstrzałów w ramach "zarządzania populacjami" i redukcji ich liczebności.

Niektóre odstrzały realizowane były w oprawie i w formie "polowań dewizowych" oferowanych myśliwym zagranicznym za odpłatnością (od ok. 6,5 tys. euro za żubra, z możliwością zabrania trofeum). Ofertę taką przedstawiało np. RDLP w Białymstoku:

www.szczebra.bialystok.lasy.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=b5da01fb-2b7e-478f-bed8-3f00ef08e9fc&groupId=62672

Na tej podstawie polowanie na żubra w Polsce znalazło się w ofercie polskich i zagranicznych biur turystyki łowieckiej. Światowe środowisko myśliwych postrzega te odstrzały jako możliwość polowania, a Polska, obok Białorusi i Ukrainy, jest jak dotąd postrzegana jako główne miejsce na świecie, gdzie można zapolować na żubry.