W dniach 18-19 września 2010, w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach odbyło się Jesienne Spotkanie z Sadem. Jest to impreza, którą organizujemy co roku od siedmiu lat, na zakończenie naszego „sezonu” sadowniczo-szkółkarskiego. Od 2002 roku zajmujemy się pozyskiwaniem i zachowaniem starych, tradycyjnych odmian drzew owocowych. W Owczarach prowadzimy sad z kilkudziesięcioma odmianami jabłoni, grusz, czereśni i śliw oraz szkółkę, w której rozmnażamy drzewa owocowe.

Jesienne Spotkanie miało formę plenerowego festynu połączonego z wykładami, warsztatami w terenie i konkursami. Grzegorz Hodun z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, od kilkunastu lat zajmujący się tradycyjnym sadownictwem, podczas prelekcji i warsztatów uczył jak zajmować się starymi, często zaniedbanymi drzewami, jak je rozmnażać, i, co szczególnie interesowało słuchaczy, jakie błędy są popełniane w pielęgnacji drzew owocowych. Podczas jego wykładu można było też zapoznać się z wielością i różnorodnością odmian uprawianych w Polsce. Podczas zajęć terenowych w szkółce dominowała praktyczna nauka rozmnażania przez szczepienie i okulizację oraz metody przycinania drzewek.

Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy drużynowy konkurs przyrodniczo-sadowniczy. Były to m.in. krzyżówki, rozpoznawanie ptaków występujących w sadach, a także rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów owocowych po pestkach i liściach. Konkurs przygotowała i prowadziła Ania Ryńska - studentka ochrony środowiska i członkini Klubu.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudził warsztat Agaty Szafrugi na temat wykorzystania owczej wełny. Za pomocą tzw. filcowania wełny powstawały obrazki z motywami owocowymi. Metoda filcowania pozwala też na wykonywanie bardziej skomplikowanych przedmiotów użytkowych, np. torby, torebki, czapki.

Pogoda dopisała, było słonecznie choć momentami zimno. Przy takiej pogodzie chętnie zaglądaliśmy więc do kuchni polowej, gdzie można było się rozgrzać doskonała zupą z dyni i gorącą wieloowocową marmoladą, oraz posilić daniami z grilla.

Jak zawsze na Spotkaniach był konkurs na domowe przetwory owocowe. Tym razem największym zaskoczeniem był przecier z jarzębiny, doceniony tylko przez najstarszych smakoszy... W tym roku nie było niestety przetworów alkoholowych.

Tegoroczne Spotkanie z Sadem było nieco odmienne, zaprosiliśmy zaprzyjaźnione stowarzyszenie Ökospeicher Wulkow z Niemiec, z którym od kilkunastu miesięcy współpracujemy, spotykając się w Owczarach i w Wulkow, poznając wzajemnie realizowane działania. Podczas Spotkania z Sadem "urodził" się nam spontanicznie pomysł na wspólny projekt związany z tradycyjnymi sadami. Ale o tym już kiedy indziej...

Ewa Drewniak

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie)-Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" oraz budżetu państwa.

"Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość"

 



Prelekcja o zakładaniu sadów



Wykład



Przerwa w wykładzie na posilenie się



Posiłek przy ognisku



W kuchni polowej



W kolejce do zupy z dyni



Zajęcia w szkółce drzewek owocowych



Nauka posługiwania się nożem szkółkarskim



Praktyczne zajęcia w szkólce



Indywidualne konsultacje z Grzegorzem Hodunem



Wymiana wiedzy polsko-niemieckiej



Polsko-niemicka dyskusja o sadownictwie



Narodziny nowego projektu polsko-niemeickiego



Każdy mogł kupić drzewko i nie tylko



Sprzedajemy drzewka z naszej szkółki



Ekspozycja owoców



Stoisko z antonówkami, renetami, boikenami, węgierkami...



Konkurs wiedzy o sadzie



Druzynowy konkurs przyrodniczy



Przyrodnicza krzyżówka



Na koniec nagrody i dyplomy



Warsztat z Agatą



Filcowanie wełny owczej



Filcowanie motywów owocowych z wełny



Obraz z ficowanej wełny



Torby z filcowanej wełny