Od 2012 r. państwa członkowskie UE zobowiązane są wdrożyć kolejny element tzw. "zasady wzajemnej zgodności" w rolnictwie, służący ochronie wód - wyznaczenie stref buforowych wzdłuż cieków, chronionych przed nawożeniem (ta nowa norma została niedawno wprowadzona w UE i jest obowiązkowa od 2012 r.).

W związku z tym, do minimalnych norm, obowiązujących rolników korzystających z płatności bezpośrednich, zostanie dodany zakaz lub ograniczenie nawożenia w bezpośrednim sąsiedztwie cieków. Projekt rozporządzenia został opracowany w Ministerstwie Rolnictwa i znajduje się na stronach RCL: legislacja.rcl.gov.pl
Ministrowie: Rolnictwa i Środowiska nie doszli jednak do porozumienia, jak szerokie mają być strefy.

Projekt Ministra Rolnictwa zakłada zakaz stosowania nawozów organicznych i wyłącznie ręczną aplikację nawozów mineralnych w strefach 5 m od wód, z wyłączeniem jednak rowów < 5m szerokości.

Minister Środowiska, operając się na ekspertyzie naukowej Instytutu Ochrony Środowiska, chciałby zakazu stosowania gnojowicy na 20 m od wód, a innych nawozów na 5 m (przy dużych spadkach 10 m) od wód, w tym także rowów.

Minister Rolnictwa wylicza, że 20 m strefy zakazu stosowania gnojowicy przy wodach stanowiłyby aż 1,25% powierzchni Polski i uważa, że byłoby to zbytnie obciążenie dla rolników). Natomiast wyłączenie rowów uzasadnia faktem, że w ten sposób obciążenie dla rolników zostanie ograniczone aż o 80%.

Konsultacje społeczne projektu zostały już przeprowadzone. Zaproszono donich wyłącznie związki zawodowe rolników i stowarzyszenia pracodawców.

Sprawę rozpatrzy wkrótce Komitet Stały Rady Ministrów.

Link bezpośredni do projektu rozporządzenia (w uzasadnieniu obraz sporu):
legislacja.rcl.gov.pl/docs//509/31844/31868/31869/dokument28188.pdf?lastUpdateDay=16.03.12&lastUpdateHour=3%3A34&userLogged=false&date=Saturday%2C+17+March+2012