W dniach 13-14 marca 2015 r. (piątek - sobota) w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach (Park Krajobrazowy Doliny Baryczy), we współpracy z WWF Polska, organizujemy warsztaty:

2015 r. – najwyższy czas zadbać o wody


Początek w piątek 13 marca w godzinach wieczornych, koniec w sobotę 14 marca w godzinach popołudniowych. Godziny rozpoczęcia i zakończenia uwzględnią rozkład jazdy pociągu między Krośnicami a Wrocławiem i Poznaniem.

Miejsce warsztatów: krosnice.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=105&menu=190&strona=1

Warsztaty są adresowane do przyrodników mających chęć i ambicję starania się o ochronę przyrody wód (szczególnie zajmujących się rzekami), w tym wpływania na gospodarkę wodną i sposób zarządzania wodami.

Rok 2015 będzie kluczowy dla przyszłości naszych wód. Do czerwca trwają konsultacje projektów aktualizacji planów gospodarowania wodami dorzeczy. W tym samym terminie trwają konsultacje projektów planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Powstał projekt aktualizacji programu Wodno-Środowiskowego kraju. Powstają warunki korzystania z wód regionów wodnych i zlewni. Będą powstawać plany utrzymywania rzek. Być może powstanie nowa ustawa Prawo Wodne.

Szczegółowe zapisy umieszczone w tych dokumentach mogą przesądzić, czy interesująca Cię rzeka:

– będzie skutecznie chroniona przed zagrożeniami dla jej przyrody,

– zostanie w przyszłości uregulowania, przegrodzona zaporą, przekształcona,

– będzie poddana ingerującym w przyrodę „pracom utrzymaniowym”, np. będzie odmulana i wciąż utrzymywana w silnie zmienionej postaci,

– a może zostanie unaturalniona?

Na te zapisy można wpłynąć, m. in. uczestnicząc w trwających właśnie konsultacjach.

Celem warsztatów jest nabycie umiejętności przeczytania i przeanalizowania konsultowanych dokumentów – szczególnie projektów planów – a przede wszystkim umiejętności znalezienia w nich tych ważnych zapisów, odnoszących się do konkretnej rzeki i zrozumienia ich konsekwencji. Nie jest to wcale takie proste!  

Przy okazji, przypomnimy o zobowiązaniach i szansach dla przyrody wynikających z Ramowej Dyrektywy Wodnej, z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Przypomnimy o wodnych celach środowiskowych dla przyrodniczych obszarów chronionych i rozważymy, jak zapisy w planach ochrony czy planach zadań ochronnych dla tych obszarów mogą wpłynąć na przyszłość wód w tych obszarach. Będzie też okazja do wymiany doświadczeń.

Będzie możliwość przedyskutowania w szerszym gronie własnych problemów dotyczących ochrony przyrody rzek.

Pracujemy nad jak najtańszą organizacją warsztatów. Udział w nich będzie albo bezpłatny, albo jego koszt będzie ograniczony do kilkudziesięciu zł. Uczestnikom zapewniamy program merytoryczny, nocleg w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i wyżywienie w trakcie warsztatów.

Przewidujemy 20 miejsc. Kolejność zgłoszeń może mieć znaczenie.

Prosimy o zgłaszanie do 28 lutego chęci uczestnictwa pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karta zgłoszenia na warsztaty (Plik PDF)

Warsztaty są inicjatywą własną

Serdecznie zapraszamy!