W dniach 20-21 lutego 2015 r. (piątek-sobota) w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie organizujemy warsztaty:

Uczestnictwo społeczne w zarządzaniu cennymi przyrodniczo lasami


Początek w piątek 20 lutego o 11:00, koniec w sobotę 21 lutego ok. 16:00

Celem warsztatów jest rozwój umiejętności trafnego i skutecznego formułowania postulatów przyrodniczych do projektów planów urządzenia lasu oraz postulatów przyrodniczych dotyczących lasów do planów ochrony lub planów zadań ochronnych obszarów chronionych. Warsztaty adresujemy przede wszystkim do przyrodników, którzy mają ambicję i chęć starać się o ulepszanie ochrony przyrody w ekosystemach leśnych.

Program obejmie m. in. następujące zagadnienia:
– Jak leśnik patrzy na las i jego przyrodę? Jakie techniki są stosowane w gospodarce leśnej i jakie są ich przyrodnicze skutki?
– Czym jest plan urządzenia lasu, jak powstaje i co zawiera? Jak wygląda procedura udziału społecznego i jak można w nim uczestniczyć? Na czym polega ocena oddziaływania planu na środowisko? Kiedy są przesądzane poszczególne elementy planu? Kiedy i jak skutecznie składać wnioski i uwagi do planu i czego one mogą dotyczyć?
– Jak prawo ochrony przyrody działa, a jak nie działa wobec gospodarki leśnej?
– Ochrona gatunkowa jako narzędzie zachowania cennych lasów
– Podejście Unii Europejskiej do leśnictwa, lasów w obszarach Natura 2000, wymogów dyrektyw przyrodniczych w lasach
– Ochrona bierna i czynna lasów w przyrodniczych obszarach chronionych: zalety i wady (także przykłady z Kampinoskiego Parku Narodowego). Planowanie ochrony i jego niuanse (plany ochrony, zadania ochronne, plany zadań ochronnych)
– Podejście do martwego drewna. Jak zmierzyć jego ilość?

W zespole prowadzących przewidujemy m. in. udział:
– pracownika Biura Urządzania Lasu, z doświadczeniem w opracowywaniu zarówno planów urządzania lasu, jak i planów ochrony form ochrony przyrody, a także w monitoringu leśnych siedlisk przyrodniczych,
– pracownika RDLP, z doświadczeniem w staraniach o ochronę przyrody w Lasach Państwowych od wewnątrz,
– przyrodników z organizacji pozarządowych, z dużym praktycznym doświadczeniem starań o ochronę przyrody w lasach.

Będzie możliwość zaprezentowania i przedyskutowania w szerszym gronie własnych problemów związanych z ochroną przyrody w lasach.

Uczestnikom zapewniamy program merytoryczny, nocleg w pokojach Kampinoskiego Parku Narodowego (4-5 osobowe pokoje z łazienką na korytarzu) oraz wyżywienie w trakcie warsztatów. Udział w warsztatach jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu Fundacji Batorego. Osoby potrzebujące wyższego standardu noclegu prosimy o skorzystanie z bazy noclegowej w pobliżu (np. http://hotelzielonki.pl/).

Przewidujemy 20 miejsc. Kolejność zgłoszeń może mieć znaczenie.

Prosimy o zgłaszanie do 10 lutego chęci uczestnictwa pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karta zgłoszenia na warsztaty (Plik PDF)


Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty są elementem przedsięwzięcia „Społeczny nadzór zarządzania najcenniejszymi lasami w Polsce wdrażanego przez Oddział Podlaski Pracowni na rzecz Wszystkich Istot w partnerstwie z Klubem Przyrodników, finansowanego przez Fundację Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji ze środków EOG.